Grip olsak ıhlamur yaparız, hafif kırgınlık mı var hemen nane limon, ıhlamur ortaya karışık durumlar oluşur. Fakat bazı hastalıklar ve durumlar, özetle kutsal bir iyileştirme için nane, ıhlamur, ısırgan gibi alışkın olmadığımız çok başka bir bitki türü kullanılıyor ve çay olarak içiliyor. Ne gibi mi? Mesela Ayahuasca Çayı gibi.

ayahuasca

 

 

 

 

 

Ayahuasca Nedir?

Aslında kendisi ayahuasca asması olarak yüzyıllardır Peru’daki Amazon Ormanları’nda bilinmekte, Cobino Kızılderilileri tarafından tüketilmekte ve şamanlar tarafından toplanıp çeşitli bitkilerle karıştırılarak içilmektedir. Oralardaki adı da zaten Şaman İksiri’dir.

Ayahuasca zehirli bir bitki türüdür ve fazla tüketimi bir insanı kolaylıkla öldürebilir. Hatta öldürücü özelliği için Türkçe’de ‘küçük ölüm, yutan’ gibi karşılıkları bulunmaktadır.

Peki şu aralar neden sıklıkla duyuyoruz bu çayın adını. Duymadıysanız da yakında duyarsınız. Çünkü son günlerde jet sosyetenin ünlü simaları bu çayın peşinde diyar diyar dolanmakta imiş.

Peru’da, Brezilya’da, Amazon Ormanları’nın derinliklerinde bu çay için ‘çay saatleri’ düzenlenmekte ve bu vakitlerde hayatın yeniden keşfedildiğine inanılmakta. Bu da nereden çıktı derseniz ayahuasca bitkisinin içinde bulunan DMT molekülünden çıktı cevabını veririz. DMT molekülü iki gözümüzün orta hizasında, alın boşluğumuzda bulunan epifiz bezinin sadece doğum ve ölüm anında -çok az da uykuda- fazlaca salgıladığı bir molekül. Bir tür salgı olan bu DMT molekülünün bize en tanıdık bilimsel olayı ise ölüme yakın anlarda ‘hayatım film şeridi gibi gözümün önünden geçti’ cümlesidir.

DMT, vücuda ayahuasca içerek alındığında ruhani tecrübeler sağlayıp zihin açıcı, algı değiştirici, diğer alemlerle iletişim kurucu tesirlere yol açıyor. Bizim tabirimizle “kalp gözü, gönül gözü veya üçüncü göz” açıcı bir durum. Hatta daha da eskilere gidersek kısaca sekerat-ı mevt durumu. Yani net olarak ölüm anı.

ayahuasca

Ben de isterim, benim neden üçüncü gözüm açılmasın diyorsanız bu çay saatlerine yolunuz Güney Amerika’ya düşerse siz de katılabilirsiniz. Ayahuasca çayını evde nasıl yapabilirim diye soranlara cevabımız ‘SAKIN EVDE DENEMEYİNİZ'(!).  Fakat ben bir Peru’ya gideyim derseniz gitmeden önce eti, tuzu, şekeri ve alkolü tamamen kesmeniz lazım. Çünkü bu çay saatlerinin dini bir ritüeli var. 10 günden 3-4 haftaya kadar uzayan programlarda meditasyon eğitimleri veriliyor. Bir çember oluşturup bir süre sessiz kalıyorsunuz ve ardından ritüele uygun müzikler, şarkılar çalınıyor. Çayın etkisi kendisini gösterdiği zaman ise geçmişe yolculuk, iç hesaplaşma, yüzleşme, başka alemlerle iletişim tarzında olaylar başlıyor. Tekrar etmekte fayda var, bu çayın yan etkileri insanı ölüme kadar götürebiliyor.

Ayahuasca

Yan Etkileri

Kusma: Çay içenlerde kusma görülebiliyor ve bunun ruhu temizlediğine inanılıyor.

Halüsinojen: Gerçekte var olmayan fakat insanın var gibi algıladığı nesneler görmek. Örneğin var olmayan şekiller, cisimler. Amsterdam’daki mantarlar misali.

Boyut Değiştirme: Farklı katmanlarda dolaşmak. Farklı alemlere geçiş. Her defasında kendini farklı bir cisim olarak görme.

Tansiyon Artması, Kalp Atışı Hızlanması: Heyecan, korku, fazla sevinç, stres, üzüntü gibi durumların had safhada yaşanması sağlık için olumsuz etkiler yaratıyor.


ayahuasca

Ayahuascanın bir çay gibi demlenerek içilmesinin sebebi chacruna ve ayahuasca olarak bilinen iki bitkinin etken maddelerini açığa çıkartmak için. Bundan sonra da keyfi olarak değil travmatik veya psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmak için içilmekte. Bu yüzden  “Acaba ben napıyorum” diyor ve cevabını bir türlü bulamıyorsanız çare ayahuasca mıdır bilemeyiz. Lakin bize sorarsanız bir bardak demli, şöyle tavşan kanı çayla çözülemeyecek dert yok.

Aşağıda Sizler İçin Yeraltından Notlar Hazırladık 

  • Not 1: Ayahuasca ile ilgili bu sitede herhangi bir tarif vermeyiz, verilmesine de müsade etmeyiz. Bununla birlikte bitkinin satıldığı herhangi bir siteye/kuruma yönlendirilme yapılmasına uymuyor, saygı da duymuyoruz.
  • Not 2: Şamanların çok eskilerden beri şifa niyetine kullandığı ayahuascanın yasal olup olmadığı konusunda net bir bilgimiz olmamakla birlikte, yasal olsa bile bir bilen tarafından belirli bir ritüel çerçevesinde yapılmaktadır. Bu yüzden lütfen evinizde, arkadaş ortamlarında internetten duyduğunuz tariflerle denemeyiniz.
  • Not 3: Bize gelen ‘siz ayauscha kullandınız mı, tarif verebilir misiniz?’ soruları için ‘onlar içici değil yazıcı’ diyecek bir arzuhalci almayı düşünüyoruz, ama ay sonunu zor getirdiğimizden onu da alamadık. Bu yüzden Peru’ya da gidemedik. Machu Picchu da bize küsmüş.
  • Not 4: Evet, 46 Yok Olan dizisinde ayahuasca çayından bahsediliyor. Dizi güzel, diziyi izleyin. Ama siyah çayla. Çünkü dizi epey geç yayınlanıyor. O kadar geç saatte yeşil çay da içilmez. İyi değil.
http://www.caycek.com/wp-content/uploads/2014/04/psychedelic-substance.jpghttp://www.caycek.com/wp-content/uploads/2014/04/psychedelic-substance-150x150.jpgÇay ÇekÇay Bilgisi46yokolan,ayahuasca çayı,ayahuasca çayı nedir,ayahuasca çayı nerede bulunur,ayahuasca çayı tarifi,ayahuasca çayının gizemi,çaydan öte bir çay,peru çayı,sosyete çayı,yeni trend ayahuasca
Grip olsak ıhlamur yaparız, hafif kırgınlık mı var hemen nane limon, ıhlamur ortaya karışık durumlar oluşur. Fakat bazı hastalıklar ve durumlar, özetle kutsal bir iyileştirme için nane, ıhlamur, ısırgan gibi alışkın olmadığımız çok başka bir bitki türü kullanılıyor ve çay olarak içiliyor. Ne gibi mi? Mesela Ayahuasca Çayı gibi.           Ayahuasca Nedir? Aslında...