Antakya’nın meşhur zahter bitkisi, bir çeşit dağ kekiği. Orta ve Güney Anadolu’da yetişen bu dağ kekiği sabah kahvaltılarda, salatalarda ve baharat olarak kebaplarda kullanılmanın yanında çay olarak da içiliyor.

Zahterin geçmişi ise çok eskilere, antik çağlarda Mısır’a kadar uzanıyor. O zamanlarda da hem yemeklerde hem de tedavi amaçlı kullanılan dünyanın en faydalı bitkilerinden biri. Zahterin bir diğer adı ise Za’tar, ingilizcede ise Thyme. Za’tar adıyla zahter bütün Orta Doğu’da tüketilen şifalı bir bitki. Çok da lezzetli.

Zahter o kadar faydalı bir bitki ki say say bitmiyor. Başlıca faydaları; hazımı kolaylaştırması, iştahı açması, kalp çarpıntısı, sinirleri ve vücudu kuvvetlendirir, uykusuzluğa iyi gelir ve hafızayı güçlendirir, bağırsak hastalıklarını iyileştirir, böbrek hastalıklarına karşı korur, uyarıcıdır, idrar söktürür, öksürüğe iyi gelir, saç dökülmesine iyi gelir, saçtaki yağlanmayı önler.

Zahter çayı

 

Zahter çayının rengi de açık sarı / yeşil arası bir renk haline geliyor. Kesinlikle çok demlememeli ve kaynatmamalısınız, zahterin faydalarını öldürürsünüz, içerken rengi çok açık olmalı.

Zahteri aktarlarda ya da süpermarketlerde bulabilirsiniz. Ancak seçerken dikkat etmek lazım. Zahterin her zaman tazesini tercih edin, kurumuşunun faydaları o kadar çok değil diye söyleniyor. Rengi gri-yeşil olmalı, sararmış ya da siyahımsı kenarları olanları satın almayın.

Zahter Çayı nasıl yapılır?

Zahteri kesinlikle çok demlememelisiniz, yapımı yeşil çay yapımı gibi. Bir çay kaşığı zahter bir fincan sıcak suya bırakılır iki üç dakika bekletilip içilir. Ya da süzgeçe bir çay kaşığı zahter konup üzerinden su geçirilir, ilki dökülür, ikincisinde içilir.

——————————————————————————————————————————————

Bu arada Zahter, aynı zamanda ODTÜ’lü bir Türk Halk Müziği grubunun ismi. Bu da ODTÜ’de seslendirdikleri “Karyolamın Demiri” türküsü… Zahter çayı içerken dinlersiniz diye düşündük 🙂

 

http://www.caycek.com/wp-content/uploads/2014/04/20140427_200257-1024x768.jpghttp://www.caycek.com/wp-content/uploads/2014/04/20140427_200257-150x150.jpgÇay ÇekÇaylarantep,bitki çayları,dünyanın en şifalı bitkisi,dünyanın en şifalı çayı,faydalı çaylar,hatay çayı,şifalı çaylar,tisanes,zahter çayı,zatar
Antakya'nın meşhur zahter bitkisi, bir çeşit dağ kekiği. Orta ve Güney Anadolu'da yetişen bu dağ kekiği sabah kahvaltılarda, salatalarda ve baharat olarak kebaplarda kullanılmanın yanında çay olarak da içiliyor. Zahterin geçmişi ise çok eskilere, antik çağlarda Mısır'a kadar uzanıyor. O zamanlarda da hem yemeklerde hem de tedavi amaçlı kullanılan dünyanın...