Çayını içtiğimiz mekanlara İstanbul’un tarihi semtlerinden Samatya’da bulunan Matya Kafe‘yi ekledik. Hem çayın tadı hem de mekanın kendisi gönlümüzü fethetti.

matya_kafe

Adını Rumca’da ‘göz‘ anlamına gelen ‘matya‘ kelimesinden alan Matya Kafe, Samatya Meydan’da, balıkçıların bulunduğu sokağın hemen arka sokağında yer alıyor. 180 yıllık bir Rum evinin alt katında, geçmişin izlerini taşıyan dekorasyonuyla kışın içeride yazın da dışarıda çay tiryakilerini ağırlıyor.

Adaçayı, ıhlamur, kuşburnu gibi birçok bitkisel çayın da bulunduğu Matya Kafe’de ilk olarak demli bir Türk çayı çektik. Çay sohbetsiz olmaz elbet. Erol usta çaylarımızı hazırlarken biz de Matya Kafe‘nin sahibi olan ailenin oğlu Gökhan Bey’le Matya Kafe ve çaya dair konuşmaya başladık.

matya_kafe

Balığın Ardından Çaya

Matya Kafe’nin sahipleri aslen Gaziantepli. İlk olarak ailenin babası gelmiş Samatya’ya. Sonra da ailece yerleşmişler buraya. Samatya’da birçok iş yaptıktan sonra ekmeklerini denizden kazanmaya başlamışlar ve halen Samatya’da faaliyet gösteren Matya Balık Restoranı kurulmuş. Meslekte 48 yılını dolduran ailenin bugün ise aynı isimle açtıkları Matya Kafe’si neşelendiriyor Samatya sokaklarını. “Önce balığımızı yesinler ardından da çayımızı içsinler” diyor Gökhan Bey.

matya_kafe

Mekanın dekoru ailenin büyük oğlu tarafından yapılmış. İçeriye girdiğinizde kendinizi eski bir filmin içinde gibi hissediyorsunuz. Özellikle koltuklara, sonra plaklara, ondan sonra telefona hayran kaldık. Tesadüf müdür bilinçli midir bilinmez, sonradan fark ettiğimiz şey de 9’u 5 geçe duran saat oldu.

matya_kafe

matya_kafe

Biz bir koltuklara bir plaklara hayran kalırken Gökhan Bey bizi yan tarafa davet etti. Yan taraf yaz için kahvaltıya hazırlanan ve yine dekorasyonuyla bizi kendine hayran bırakan bir yer oldu. Buranın bir de bahçesi var;  her ne kadar şu an bakımsız olsa da yaza doğru çiçeklerin süsleyeceğini söyleyebiliriz. O zamana kadar da buraların sorumlusu bir Sivas kangal.

20140215_141700-horz

matya_kafe

Matya Kafe’de çaya dair en güzel şey porselen demlikler. Burada çay, porselen demliklerde demleniyor ve Çaykur’un çaylarıyla yapılıyor. Az miktarda kaçak çay karıştırıyorlar içine. Çay bardağı ve tabağı ise buraya yakışır cinsten.

matya_kafe

matya_kafe1

Burada sallama çay yok. Hepsi demleme usulüyle yapılıyor. Çay dışında Türk kahvesi de mevcut. Bir bardak çay ise 1 TL.

Eğer İstanbul’da oturuyorsanız ya da yolunuz İstanbul’a düşmüşse, birçok dizi ve filme dekor olmuş Samatya semtine uğramanızı ve Matya Kafe‘de bir çay çekmenizi öneririz.

Afiyet olsun.

 

http://www.caycek.com/wp-content/uploads/2014/02/20140215_1354261.jpghttp://www.caycek.com/wp-content/uploads/2014/02/20140215_1354261-150x150.jpgÇay ÇekMekanlarçay mekanları,matya kafe
Çayını içtiğimiz mekanlara İstanbul'un tarihi semtlerinden Samatya'da bulunan Matya Kafe'yi ekledik. Hem çayın tadı hem de mekanın kendisi gönlümüzü fethetti. Adını Rumca'da 'göz' anlamına gelen 'matya' kelimesinden alan Matya Kafe, Samatya Meydan'da, balıkçıların bulunduğu sokağın hemen arka sokağında yer alıyor. 180 yıllık bir Rum evinin alt katında, geçmişin izlerini taşıyan...