Her ne kadar Bonjour* (Fransızca günaydın) bir kimse olarak görünse de aslında Доброе утро* (Rusça günaydın) biridir Kusmi Tea. Kendisine çifte vatandaşlık almıştır, ikamet olarak da Fransa’yı seçmiştir.

Kusmi Tea, 140 yaşında, Rus kökenli bir çay markası. Aynı zamanda Fransa’nın da en ünlü ve dünyanın en pahalı çayı. Kusmi adı da nereden geliyor, bu nasıl bir isimdir dersen bu çay, adını, 1867 yılında onu piyasaya süren Pavel Michailovitch Kousmichoff’un, yani babasının soy adından alır.

Kusmi Tea’nin Rusya’nın St. Petersburg şehrinde başlayan hikayesinin ilk cümlesi, çocuk denilecek yaşlarda ticarete atılan ve ilginç bir şekilde çok iyi çay harmanı yapan Pavel Michailovitch tarafından yazılır.  2003 yılında Fransız Orebi kardeşlerin Kusmi Tea’yi satın almasıyla birlikte ise, şimdilerde tüm dünyada en kaliteli çay markası olarak hikayesine devam etmektedir. Öyle ki Londra, Berlin gibi ülkelerde şubesi bulunan Kusmi Tea, geçmişinde çarların tercih ettiği çay iken bugün de önemli resepsiyon, davet gibi pek çok uluslararası etkinlikte tercih edilmektedir.

Fransa’da Kusmi Tea Dükkanları

Fransa’nın birçok şehrinde bulunan ama en özeli Paris’te Champs-Elysées’de (evet, Şanzelize) olan Kusmi Tea’nin Aix En Provence şubesine misafir olduk. Şansımıza o gün noel için Kusmi Tea çaylarının tadımı vardı. Ama en büyük şoku, Jean Paul Gaultier‘in Kusmi Tea için tasarladığı kutulara rastladığımızda yaşadık.

 Jean Paul Gaultier imzalı Kusmi Tea tasarımlı kutular.

Jean Paul Gaultier imzalı Kusmi Tea kutuları.

Ünlü moda tasarımcısı Jean Paul Gaultier, Anastasia (lacivert kutu) ve Prince Wladimir (mavi kutu) adında iki çayın kutu tasarımlarına imza atmış.  Anastasia çayı, Sovyet Dönemi’de ‘Kayıp Prenses’ olarak tarihe adını yazdıran Çar II. Nicolas’ın kızı Anastasia’dan esinlenerek tasarlanmış. Anastasia çayı earl grey bir çay olup içinde bergamut, limon ve portakal çiçeği bulunuyor. Biz bu çayı teeee Fransa’lardan aldık getirdik ve kendisine ba-yıl-dık.

Prince Vladimir isimli diğer Jean Paul imzalı çay ise, Hıristiyanlığı benimseyen ilk Kiev büyük prensi olan I. Vladimir adına tasarlanmış. Bu çay da narenciye, baharat ve vanilya aromalı siyah çay. Kokusu ise muazzam.

Kusmi Tea’de çay çeşidi çok olmakla birlikte her şubesinde destek alabileceğiniz çay yetkilileri bulabilir ve onlara danışabilirsiniz. Aynı zamanda tüm Kusmi Tea dükkanlarında ortada tüm çayların açık olarak sergilendiği bir bölüm bulunur. Çünkü çay bilerek, görerek, tadarak ama en çok koklayarak ve kendisine aşık olarak alınır.

Aix En Provence Kusmi Tea Şubesi

Aix En Provence Kusmi Tea Şubesi

Daha önce Kusmi Troika çayını denemiştik. Fransa dönüşü ise kendimize bir adet Anastasia, bir adet naneli yeşil çay ve bir adet çikolatalı siyah çay aldık. Kendileriyle biraz zaman geçirdikten sonra detaylıca paylaşacağız.

Kusmi Tea’yi Türkiye’de bulur muyum, nerede bulurum diye soranlara cevabımız şu an için ve ne yazık ki freeshop caaanım olacak. Kusmi Tea’nin 5’li hediye setlerini freeshop’larda bulabilir ya da Fransa’ya yolunuz düşerse herhangi bir şehrinde Kusmi Tea dükkanına uğrayabilirsiniz.

Fiyatları konusuna gelirsek Aix En Provence şubesinde kutu çay fiyatları 13-14 euro; poşet çay fiyatları 5-8 euro arasında değişiyor. Fransa’da freeshop’ta ise dükkandakinden 3-4 euro daha fazla bir fiyatla karşılaştık. Türkiye’deki freeshop’ta ise 5’li setler 50 küsür liralardaydı.

Dememiz o ki, her eve bir Kusmi Tea lazım, Kusmi Tea için de para biriktirmek lazım:)

Fakat değer.

Bize inanın.

 

http://www.caycek.com/wp-content/uploads/2015/12/20151208_174900.jpghttp://www.caycek.com/wp-content/uploads/2015/12/20151208_174900-150x150.jpgÇay ÇekÇay KültürüÇaylarfransa kusmi tea,kusmi tea
Her ne kadar Bonjour* (Fransızca günaydın) bir kimse olarak görünse de aslında Доброе утро* (Rusça günaydın) biridir Kusmi Tea. Kendisine çifte vatandaşlık almıştır, ikamet olarak da Fransa'yı seçmiştir. Kusmi Tea, 140 yaşında, Rus kökenli bir çay markası. Aynı zamanda Fransa'nın da en ünlü ve dünyanın en pahalı çayı. Kusmi adı da...