Japon çaylarının en önde gelenlerinden biri matcha çayı. Son derece fanatikleri olan, aslında yeşil çayın toz halindeki bi çeşidi diyebiliriz. Matcha çayı en popüler yeşil çaylardan diyebiliriz, onu çok farklı formlarda görebilirsiniz, toz olduğu için hem yemeklerde hem de farklı içeceklerde kullanılıyor. Mesela matcha çaylı pastalar, smoothieler, dondurmalar Amerika’da ve Asya’da çok yaygın.

Matcha_tea

Matcha toz yeşil çayı, Japon çay seramonilerinin de önemli bir parçası. Tadı konusunda öncelikle şunu söyleyeyim kesinlikle alışık olduğunuz bir tat değil… Öyle fıstık gibi düşünmeyin hiç alakası yok, daha çok çimen gibi ya da vejetaryan bir tada sahip. Gerçekten çok özel bir tada sahip hatta bu yüzden uzmanlar tarafından ilk defa kırmızı şarap ya da bitter çikolata tatmışsınız gibi bir deneyime benzetiliyor ki çok yerinde. Alışmak için kendinize zaman tanıyın, ya da bırakın…

matcha çayı

Ancak, matcha çayının faydaları o kadar çok ki bırakmak isteyemebilirsiniz. Bol miktarda klorofil, antidoksidan, lif içeriyor. Şekersiz olduğu için diabetlilere uygun bir içecek. Yeşil çayın faydalarının çok üzerinde faydaları sahip çünkü direk toz halinde çayı alıyorsunuz, yaprağın demini değil bu da bir bardak matcha çayının 10 bardak yeşil çaya eş değer kılıyor. İnanılmaz bir enerji ve rahatlama çayı olarak da biliniyor. Budist’lerin meditasyonlarında da bu özelliğinden dolayı bolca tüketiliyor. Ruhunuza iyi geliyor, bir nevi budist kutsal çayı diyebiliriz. Bu arada yeşil çay kafein içeriyor.

Japon matcha çayını en güzel japon bardaklarında içmek, küçük ve yavaş. Demlerken de süzgeç kullanmanız gerekiyor ya da french pressde demleyebilirsiniz. Matcha çayını buzdolabında ve kuru bir yerde saklamanız gerekiyor. Paket açıldığında yani matcha bir kez hava aldığında 2-4 hafta tazeliğini koruyabiliyor.

Matcha çayının da çeşitleri üç sınıfta derecelendiriliyor.

Kama Matcha: Seramonilerde kullanılan ekstra kaliteli premium çeşidi. Amino asit açısından en zengini ve bu yüzden tat olarak en yoğun aromaya sahip çeşidi.

Morning Matcha: Organik premium sınıfında, mathca çayına yeni olanlar için tavsiye edilen bir çeşit.

Gotcha Matcha: Malzeme sınıfı diyorlar yani tatlılarda, soslarda, smoothielerde, lattelerde kullanılan çeşidi. İçecek olarak direkt tercih edilmiyor.

Denemek de fayda var.

Afiyet olsun.

http://www.caycek.com/wp-content/uploads/2014/07/83154603_66c49343e2_z.jpghttp://www.caycek.com/wp-content/uploads/2014/07/83154603_66c49343e2_z-150x150.jpgÇay ÇekÇaylarjapon çayı,japon toz yeşil çayı,matcha,matcha çayı,matcha çayı nedir,toz yeşil çay
Japon çaylarının en önde gelenlerinden biri matcha çayı. Son derece fanatikleri olan, aslında yeşil çayın toz halindeki bi çeşidi diyebiliriz. Matcha çayı en popüler yeşil çaylardan diyebiliriz, onu çok farklı formlarda görebilirsiniz, toz olduğu için hem yemeklerde hem de farklı içeceklerde kullanılıyor. Mesela matcha çaylı pastalar, smoothieler, dondurmalar Amerika'da ve...