Karadeniz’de içinde çay olmayan bir yer var mı dediğinizi duyar gibi olduk. Haklısınız, Karadeniz’in tamamı başlı başına çay diyarı. Ama çay tiryakilerinin keşfetmesi gereken çayla harmanlanmış nice yerler var bu topraklarda. Çaylarımız hazırsa, başlıyoruz. Bizimki demli olsun lütfen.

Rize

Çayın ana vatanı Rize’dur. Bu lafı da bilmeyen yoktur. Çünkü çay denilince kapalı tribün Rize der, bir üçlü çeker. Öyle ki Rize’de kendinize sadece ve sadece çaydan oluşan bir tur düzenleyebilirsiniz. Bunun için ilk durağınız Çaykur’un Cumhuriyet Çay Fabrikası olsun. Bu fabrika kuru çay yönetiminin ve denetiminin yapıldığı Rize’nin en büyük fabrikalarından biri. Toplanan çay yapraklarının paketlenmeye kadar geçeceği tüm işlemler bu fabrikada uygulanmakta. Fabrikayı gezerken siyah ve yeşil çayın büyük bir emekle bardaklarımıza geldiği yolculuğuna hayretle tanık olursunuz.

çay-nasıl-oluyor

Çayın bilimsel aşamalarını adeta zihni sinir edasıyla inceleyebileceğiniz Cumhuriyet Çay Fabrikası’ndan çıktıktan sonra sırayı Çaykur 100. Yıl Paketleme alır. Bu fabrika, bizlerin marketlerde çeşit çeşit gördüğümüz çay modellerinin oluştuğu yer. Hemşin çayının o güzel kutusu, Rize Turist çayının o sarı paketi işte bu fabrikadan çıkma…

caykur-yuzuncu-yıl-paketleme

Fabrikaları gezdikten sonra hem kısa bir mola vermek hem Rize’ye tepeden bakmak hem de Çaykur’un çay araştırmalarını görmek için Ziraat Çay ve Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü’ne gidin. Burada çay bahçelerini gezebilir, hatta çay toplamak için bahçeye bile girebilirsiniz.

1

Fabrika ve enstitüde yeterince bilimsel araştırma yaptıysanız o halde yaylalara çıkma vaktidir. Rize’nin şehir merkezinde de olmak üzere yaylara gittikçe artan çayluklarında çayların nasıl toplandığına şahit olabilir; Karadeniz insanıyla bol bol çay üzerine konuşabilirsiniz. O kadar çay bahçesi gördünüz, canınız da bir çay çekti mi? O zaman Rize merkezdeki Evvel Zaman‘a gidin ve nostaljik bir çay keyfi yaşayın.

ayder-sofrası

Giresun

Karadeniz’in çayla özdeşleşen diğer bir şehri de meşhur Tirebolu 42‘siyle Giresun. Çay tiryakilerince kalite kontrolden tam not alan Tirebolu 42 çayının neden 42 olduğunu bu gezinizle birlikte öğrenmeniz mümkün. 42 Konya’nın plakası değil mi Muzaffer abi? Konya kısmında doğrusunuz ama Tirebolu kısmı için Giresun’daki fabrikayı ziyaret etmeniz gerekiyor. Tamam biz biraz spoiler verelim; Tirebolu çayı 42 ismini Giresunlu bir komutan olan Hüseyin Avni Bey’in kurduğu 42. Alay’dan alır. Bu alay ki,  Sakarya Muharebesi’de en önde savaşarak Yunan ordusuna karşı galibiyet kazanmıştır.

1

Kalitesini 2 buçuk yaprak yöntemiyle toplanan (elle çay filizinin tam ucundaki taze 2 yaprak alınarak) çaylardan alan Tirebolu çayı, yetiştiği Giresun’un yağmur ve güneşlenme oranının dengeli olması sayesinde yıkanma miktarını azaltarak aromasını daha iyi koruyabilmekte.  Eh, gezdiniz yoruldunuz; bir Tirebolu 42’yi hak ettiniz. O halde istikamet Giresun sahilindeki Yusuf’un Yeri

giresun-yusufun-yeri

Ordu

Karadeniz’deki çay yolculuğunuza Ordu’yu dahil etmenizin sebebi Uzun Saçlı’nın Yeri olacak. Burası bir çay bahçesi gibi görünse de sıradan çay bahçelerinin yanı sıra çinko gücündeki Uzun Saçlı’nın mekanıdır efendim. O Uzun Saçlı ki beğenmediği insana çay vermez, sizi kış kış eder billah.

uzun saçlı 1 çay

Ordu’nun Perşembe ilçesinden Bolaman’a doğru giderken Medreseönü mevkiinde bulunan Uzun Saçlı’nın Yeri’ne gitmek için eski Perşembe yolunu takip etmelisiniz. Gittikten sonra hayatınızın en garip çay içme deneyimini burada yaşamanız muhtemel. Kaç bardak çay içeceksiniz, bakalım çay içebilecek misiniz bunlar hep spontane gelişecek. Lakin içtiğiniz çayın o lezzetine de değecek.

Trabzon

Trabzon’daki çay gezinize genellikle Of’ta ve Sürmene’de yoğunlaşan herhangi bir çay fabrikası ziyaretiyle başlayabilirsiniz. Şölen Çay Fabrikası, hem fabrikayı gezmek hem fabrika içerisindeki çay bahçesinde çayları denemek için turistik bir yer gibi de düşünülebilir. Fakat daha lokal bir çay deneyimi yaşamak istiyorsanız o zaman sizi Demirkapı Yaylası’na gönderiyoruz. Çayın 1 lira olduğu, taze patateslerin kuzinede kıvama geldiği ve bulutlara uzanan bir balkona sahip olan Selo Çay Evi, Demirkapı Yaylası’nın göz bebeği. Burası hem Selo Abi’nin evi hem de çayhanesi. İçeride bir oda ve balkon var. Odanın tam ortasında bakır çaydanlıklar ve kuzine bulunuyor. Selo Abi boyuna çay demleyip dolduruyor. Misafirler çayını aldığı gibi ya içerideki şiltelere ya da terasa geçiyor.

trabzon-haldizen-demirkapı-selo-çay-evi

Artvin

Karadeniz turunun çaysız geçmeyeceği kadar baştan aşağı çaya adanmış bir tur konseptinin ne kadar dolu olduğunu Artvin’e gelene kadar gözlerinizle gördünüz. Karadeniz’in çay rotası bitmez; bizdeki çay sevgisi tükenmez. Gerçek bir çay sevdalısı olan ve kendi çayını kendi yapan Yaşar Topal’ın Çiftepugar Tea Farm çay çiftliğine uğrayın. Cankurtaran Geçidi’nde bulunan ve odun ateşinde yaptığı çaylarını dünyanın birçok ülkesinden gelen misafirleriyle yudumlayan Yaşar’ın hikayesini kendisinden dinleyin.

Karadeniz’in emek ve lezzet yüklü çay hikayesine tanık olmak için rotanızı dilediğiniz bir şehirden başlatın. Bunun için Samsun, Trabzon, Ordu-Giresun ve Artvin havaalanlarını kullanabilir; bu lokasyonlara kolaylıkla ucuz uçak bileti bulabilirsiniz. Olaya direkt Rize’den başlamak isteyenler Trabzon’a ucuz uçak bileti bakıp Rize’ye devam edebilir.

Çayın nasıl toplandığını görmek, çay işçileri ile sohbet edip taze çaylarından içmek için hasat zamanı olan mayıs ve eylül dönemi Karadeniz’in çay rotası için en ideal zaman.

 

http://www.caycek.com/wp-content/uploads/2015/10/20150920_131355-1024x768.jpghttp://www.caycek.com/wp-content/uploads/2015/10/20150920_131355-150x150.jpgÇay ÇekYaşamartvin,çay,çay turu,giresun,karadeniz turu,ordu,rize,trabzon
Karadeniz’de içinde çay olmayan bir yer var mı dediğinizi duyar gibi olduk. Haklısınız, Karadeniz'in tamamı başlı başına çay diyarı. Ama çay tiryakilerinin keşfetmesi gereken çayla harmanlanmış nice yerler var bu topraklarda. Çaylarımız hazırsa, başlıyoruz. Bizimki demli olsun lütfen. Rize Çayın ana vatanı Rize’dur. Bu lafı da bilmeyen yoktur. Çünkü çay denilince...