Her sene yeni bir çay trendi ile karşılaşıyoruz ve son yıllardan kombucha, cascara çayı, çay ve meyve suyu karışımları oldukça trenddi. Bu yılın trendi olarak ise yine çok yeni ve çok farklı bir çay, kakao kabuğu çayı gösteriliyor.

Cocao pod and cocao beans on the wooden table.

worldteanews’den alınmıştır.

Kakaolu çayları aslında son zamanlarda duymaya başlamıştık ancak onlar hep kakao çekirdeğinin baharatlarla karıştırılıp sıcak süt ve su ile hazırlanarak yapılmasından oluşan bir çay türüydü. Bu yeni trend ise kakao bitkisinin çöp olarak atılan ve kullanılmayan kısmı olan kabuğunun değerlendirilmesini sağlıyor.

Kakao kabukları kavruluyor ve sonra çaya enjekte ediliyor. Bu kabuklar bugüne kadar çikolata yapımının artık malzemesi olarak kalıyordu, pek az firma bu Perulu yöntem olan içeceğe eklemeyi uyguluyor.

Aynı zamanda sağlık açısında da inanılmaz faydaları olan bu kabuklar kahveyle çikolata arası bir aromayı çaya vermeyi sağlıyor.

Kakao da tıpkı çay gibi çok sayıda antioksidan içeriyor, vitamin ve mineral içeriyor. Çay firmaları için de büyük bir fırsat vaad ediyor bu yeni yöntem ve aroma.

Ayrıca bu yazımız da ilginizi çekebiliriz: http://www.caycek.com/cay-ve-cikolata-iste-bunu-yapmayacaktik/

 

http://www.caycek.com/wp-content/uploads/2016/04/iStock_000087844523_Cacao.jpghttp://www.caycek.com/wp-content/uploads/2016/04/iStock_000087844523_Cacao-150x150.jpgÇay ÇekÇay KültürüÇaylarçay ve çikolata,çikolatalı çay,kakao,kakao çayı,kakao kabuğu çayı
Her sene yeni bir çay trendi ile karşılaşıyoruz ve son yıllardan kombucha, cascara çayı, çay ve meyve suyu karışımları oldukça trenddi. Bu yılın trendi olarak ise yine çok yeni ve çok farklı bir çay, kakao kabuğu çayı gösteriliyor. Kakaolu çayları aslında son zamanlarda duymaya başlamıştık ancak onlar hep kakao çekirdeğinin...