Dikkatimizin ortalama beş saniyelere indiği bu günlerde hayatımıza yeni giren bir kavram “mindfulness” türkçesiyle dikkatlilik ve anda olma. Mindfulness, aklımızın şu andaki düşüncelerimize, hissetitiklerimize ve duygularımıza tüm dikkatini verebilmesi için en çok ihtiyaç duyduğumuz kavram. Bu konuda çeşitli pratikler ve çalıştaylar mevcut ancak dikkatimizi ve konsantrasyonumuzu arttırıp anda olmanın yani mindfulness’a erişebilmenin en iyi yollarından biri de meditasyon olarak çay hazırlamak ve içmek. Çin çay seremonisi (gongfu cha) deneyimlerimizi yavaşlatıp, zihnimizin temizlenmesini çay ile sağlamanın en güzel yolu.

Mindfulness egzersizinde en önemli noktalarından biri bu çay seremonisi deneyimi yargılamadan, herhangi bir bağlantı kurmadan ya da isteksizlik de göstermeden tamamen notr şekilde sadece gözmelemek ve hissetmek. Benzer şekilde çay içerken de aromaları, tatları ya da dokuları yargılamamak ancak notr şekilde deneyimi hissetmek ve gözlemlemek çok önemli.

Çünkü zihnimiz merak ettiğinde çayın o anki gerçek deneyiminden bizi uzaklaştırıyor, başka yerlere götürüyor. O andan zihnimiz artık sıyrılmış oluyor ancak mindfulnessda bu hiç istemediğimiz bir şey. Her çay yudumunda zihnimize ve vücudumuza odaklanarak çay deneymindeki ince nüansları farkedip, saygı duyup, o an’a şükredeceğiz.

Çay mindfulness deneyimi ile vücudumuzdaki deneyime de dikkat ederiz. Çayın size verdiği enerji nasıl? Daha rahatlatıcı mı? Heyecan verici mi? Üretkenlik ve dikkatinizi nasıl etkiliyor? Çayın vücudunuzda ve zihninizde bıraktığı gerçek deneyim nedir? Bunu bilirseniz yeniden çay içip içmemek ya da hangi çayı içmek gibi kararları da verebilirsiniz.

Bir mindfulness deneyimcisi olmasanız dahi çay içmek ve o anı deneyimlemeye çalışmak bile size doğru aromaları, tatları, dokuları keşfetmeniz için nefis bir olanak sağlar.

Zinde çay içme deneyimi anı yavaşlatmamızı, olduğunuz zamanda kalmanızı ve zamanı yavaşlatarak daha iyi bir deneyim elde etmenizi sağlar.

Küçük bir mindfulness egzersizi olarak bunu deneyebilirsiniz:

Bulunduğunuz alanda merkezde ve yerde oturun.

Gözlerinizi kapalı şekilde yavaş ve derin bir “arınma nefesi” alın. (burnunuzdan, diliniz ağzınızın yukarısına doğru, ciğerlerinizi komple dolduracak şekilde) Nefesinizi birkaç saniye tutun ve yavaşça ağzınızı açarak verin. (bunu üç kere tekrarlayın)

O andaki amacınızı sessiz şekilde belirtin, şu an sadece bu an ne istiyorsunuz?

Yeniden bir “arındırıcı nefes” alın ve yavaşça verin.

Şükredin. İyileşmeniz, zihninizin ve vücudunuzun arınması için gerekli süreyi kendinize tanıyın, acele etmeyin. Bir bardak çaydan yudumlayın. Daha sonra yeniden bir “arındırıcı nefes” verin ve gözlerinizi açın.

En güzel çay deneyimi için siz de gongfu seremonisine katılabilir ya da mindfulness egzersini bir bardak nefis çay eşliğinde kendiniz deneyebilirsiniz.

Son olarak en sevdiğimiz çaycılardan Samovar Tea Lounge’ın spotify çay listesi ile sizi baş başa bırakalım!

An’dan ve çaydan zevk almanız dileğiyle!

http://www.caycek.com/wp-content/uploads/2017/06/building-2350035_960_720.jpghttp://www.caycek.com/wp-content/uploads/2017/06/building-2350035_960_720-150x150.jpgÇay ÇekÇay KültürüYaşamçay deneyimi,gongfu,mindful çay seremonisi,mindfulness,mindfulness egzersizi,mindfulness tea
Dikkatimizin ortalama beş saniyelere indiği bu günlerde hayatımıza yeni giren bir kavram 'mindfulness' türkçesiyle dikkatlilik ve anda olma. Mindfulness, aklımızın şu andaki düşüncelerimize, hissetitiklerimize ve duygularımıza tüm dikkatini verebilmesi için en çok ihtiyaç duyduğumuz kavram. Bu konuda çeşitli pratikler ve çalıştaylar mevcut ancak dikkatimizi ve konsantrasyonumuzu arttırıp anda olmanın...