Yeni nesil kahvelerle ChaiTea Latte gibi çayın kahveleşmesi, kahvenin yerine de çayın içilmesi aslında çok uzak olduğumuz bir durum değil. Hayat tarzı olarak çok kısa sürede kahve çeşitlerine nasıl alıştıysak, mochalar, latteler, decaflar nasıl bir parçamız olduysa çay da aynı kafe kültürü ile yeniden hayatımıza farklı bir şekilde girmeye hazırlanıyor.

Ancak Tea Association of USA verilerine göre kahve dükkanları çaycılara oranlara 4 kat daha hızlı büyüyor ve aslında çayın kahvenin hala altında kalmasının nedeni de dağıtım ağlarının yeterince geniş olmaması.

Ancak kahvecilerde yine farklı özel çayların bulundurulmaya başlaması dağıtım ağı eksikliğinin bir nebze kapatılmasını sağlıyor diyebiliriz. Örneğin Teavana şu an 16.000 Starbucks noktasında satışa sunuluyor. Yine Türkiye’de de diğer pazarlarda olduğu gibi 3rd wave kahve dükkanlarında matcha latte, oolong ya da age puerh gibi kahveye alternatif özel çayların da sunulduğunu görüyoruz.

 

 

http://www.caycek.com/wp-content/uploads/2015/12/TeaBrewing_CPHeader.pnghttp://www.caycek.com/wp-content/uploads/2015/12/TeaBrewing_CPHeader-150x150.pngÇay ÇekÇay KültürüYaşam
Yeni nesil kahvelerle ChaiTea Latte gibi çayın kahveleşmesi, kahvenin yerine de çayın içilmesi aslında çok uzak olduğumuz bir durum değil. Hayat tarzı olarak çok kısa sürede kahve çeşitlerine nasıl alıştıysak, mochalar, latteler, decaflar nasıl bir parçamız olduysa çay da aynı kafe kültürü ile yeniden hayatımıza farklı bir şekilde girmeye...