Kimin ağrıyır canı, bol çay içsin mercanı. Her bir derdin dermanı çay çay çay…

Azerbaycan‘a çay bitkisinin gelişi 1912 yılındadır ve ilk çay bitkisinin dikimi Lenkeran bölgesine olmuştur.  Lenkeran’da 1937 yılında kurulan ilk çay fabrikası ile Azerbaycan’da çay tüketimi ve üretimi hızlanmaya başlanmış ve günümüzde kendine has bir çay kültürü oluşturmuştur. İşte Azerbaycan‘ın çay kültürü… 

azerbaycan_çayı

azcookbook.com

Azerbaycan’da çay içme, Türk kültürüyle benzerlikler gösterir. Azerbaycan’da da kahvaltıda, öğle saatlerinde ve akşam yemekten sonra sıklıkla çay içilir. Çay, günlük hayatın önemli bir parçasıdır.


Çay ve Reçel
Azerbaycan’da çay servisi mürebbe adı verilen çeşitli reçellerle yapılır. Böğürtlen, patlıcan, domates, karpuz, ceviz gibi reçel çeşitlerinden birini çayınızla harmanlayabilirsiniz.  Reçellerden gül ve vişne daha çok ev halkı için yapılırken, beyaz kiraz ve cennet elması reçeli misafirler için tercih edilen reçellerdir. Misafir çok çok önemli bir zat-ı muhterem ise de beyaz kirazın içine ceviz konulur ve çayın yanında verilir. Azerbaycan halkı soğuk algınlığı gibi hastalıklarda ise böğürtlen reçelini tercih eder çayın yanında. Reçel dışında çay sofrası kurulduğunda, çayın yanında kuruyemiş verilir. Şeker kullanımı ise kıtlama usulüdür.

azerbaycan_çayo

Azerbaycan’da çaylar ince belli bardakta değil ‘armudu stekan‘ yani armut şeklinde bardaklarda gelir. Ve bizim ‘tavşan kanı’ tabirimiz Azerbaycan’da ‘pürrengi‘ şeklinde aynı manaya gelen bir tabirle kullanılır. Azeri kardeşlerimiz de çayı tavşan kanı renginde severler. Azerbaycan’da Türkiye’deki çay bahçeleri gibi ‘çayhana‘lar bulunur.

 

Çay Gelenekleri

Azerbaycan’da kız istemeye gidilmişse, kız isterken çay ikram edilir. Kız tarafı ‘çayınızı şirin edin’ yani ‘çayınıza şeker alın’ derse kızlarını vermeye gönüllü olduklarını belirtirler.  Vakit kınaya geldiğinde ise kına yakıldıktan sonra kız tarafından bir kişi iki renkli çay‘ yapar ve damat ile arkadaşlarına ikram eder. Onlar da çayı içer ve tabağa para koyarlar.

Azerbaycan’da çay aynı zamanda sağlıkla da özdeşleşmiştir. Çayın sağlığa faydalı birkaç özelliği Azerbaycan inanışında şöyledir:

  • Karın ağrısı çekenlere çay verilir. 
  • Göz şişkinliklerinde ılık çayla pansuman yapılır.
  • Başı dönen birine bol şekerli çay içirirler.

Yolumuz ve yolunuz bir gün olur da Azerbaycan’a düşerse mürebbe ile çay içmeden dönmeyelim.

 

http://www.caycek.com/wp-content/uploads/2014/06/azerbaijan-tea-service.jpghttp://www.caycek.com/wp-content/uploads/2014/06/azerbaijan-tea-service-150x150.jpgÇay ÇekÇay Kültürüazerbaican çayı,azerbaycan çay kültür,azerbaycan çayı,azerbaycanda çay,azeri çayı,lenkeran,lenkeran çayı,reçelli çay,siyah çay
Kimin ağrıyır canı, bol çay içsin mercanı. Her bir derdin dermanı çay çay çay... Azerbaycan'a çay bitkisinin gelişi 1912 yılındadır ve ilk çay bitkisinin dikimi Lenkeran bölgesine olmuştur.  Lenkeran’da 1937 yılında kurulan ilk çay fabrikası ile Azerbaycan'da çay tüketimi ve üretimi hızlanmaya başlanmış ve günümüzde kendine has bir çay kültürü oluşturmuştur....